New 2023 Members

      

                      PWEA Members          PWEA & WEF Members                
Nicholas Armstrong - Anser Advisory
Wally Bates - Tnemec Coatings
Chris Battistelli - City of Lebanon Authority
Paige Beichner - StormTrap
Robert Biase - Evoqua Water Technologies
Lee Biermeyer - Allegheny Valley Joint Sewage Authority
Tiffany Bohn - Sinking Spring Borough
Jack Borden - Capital Region Water
Kelly Bothur - Warminster Municipal Authority
Mark Bottin - Hazen and Sawyer
Kaitlyn Brach - Keystone Clearwater Solutions/FieldForce
John Bright - Inframark
Lisa Brown - Watersheds of South Pittsburgh
Peter Bruner - ALCOSAN
Ryan Buckwalter - Camp Hebron
Jeffrey Ceasar - Capital Region Water
Honman Chau - Wickersham Construction
John Cheeseboro - Capital Region Water
Joel Chronister - Dover Township
Michael Cole - Nexom/Environmental Dynamics Int'l
Jacquelyne Coles - Munhall Sanitary Sewer Municipal Auth
Charles Corey - HDR Inc
Kevin Dahl - Jacobs
Evan Dixon - Borough of New Brighton
Lillian Dolan - Capital Region Water
Michael Domonkos - Highland Sewer & Water Authority
Lauren Elliott - Abington Regional Wastewater Authority
Brian Fleming - Clairton Municipal Authority
Timothy Foreman - AquaPhoenix Scientific
Luke Fronhofer - BDP Industries
Eric Gadley - Amentum Corp
Michael Garrity - Municipal Authority of Westmoreland County
Matt Gordon - Allegheny County Conservation District
Dalton Group - Hampden Township
Al Hein - Wickersham Construction
Lydia Herring - Nichols & Slagle Engineering
Steve Hess - Wickersham Construction
Emma Hinkle - LaBella Associates
Raymond Hoke - Capital Region Water
Cole Hopkins - Economy Borough Municipal Authority
Jeremy Houk - Western Butler County Authority
Joseph Jackson - Ohio Township
Carter Johnson - Wade Trim
Nicholas Johnson - Johnson Environmental Engineering
Kevin Kaplan - Cranberry Township
Michael Keefe - Western Butler County Authority
Austin Kemler - Capital Region Water
Patrick Kennedy - North Huntingdon Township Municipal Auth
Timothy Kephart - Allegheny Valley Joint Sewage Authority
Barton Kirk - Ethos Collaborative
Kenneth Klinepeter - Borough of Middletown
Caleb Krauter - HRG
Tyler Kreiser - City of Lebanon
Eric Lazzini - South Fayette Municipal Authority
Thomas Markey - Environmental Service & Equipment Co
Thomas Martin - Motor Technology Inc
Christopher Massey - Trident Actuators
Kenneth Miller - Capital Region Water
Caitlin Mitchell - Watersheds of South Pittsburgh
Martin Montgomery - Newell Municipal Authority
Angie Moore - Wickersham Construction
Patrick Mullen - City of Lebanon Authority
Justin Nace - StormTrap
Andy Neupauer - Wickersham Construction
Jason North - Chesapeake Environmental Equipment
Lukas Pavek - Community Utilities of Pennsylvania
James Peperak - Municipal Authority of Westmoreland County
Mister Pitts - Capital Region Water
Ryan Potts - Clairton Municipal Authority
Tarra Prince - ALCOSAN
William Reccek Jr - Lower Saucon Authority
Macy Roell - BDP Industries
Mark Romers - ITAC / Filter Magic
Shanda Sable - ALCOSAN
Joella Schultz - CDM Smith
Michael Scott -
Whitpain Township
Benjamin Shull - East Pennsboro Township
Donald Simpkins - Renegade Solutions LLC
                                       
Jeffrey Slabinski - Myers Environmental Services LLC
Ross Stafford - Golden Equipment Co Inc
Aini Sun - Jacobs
William Teodecki - Aqua America
Lee Tharps - Jacobs
Evan Thursby - Pollu-Tech Inc
David Toth - Capital Region Water
Alex Trautman - City of Lebanon Authority
Robert Travitz - Hampden Township
Joshua Troain - City of Lebanon Authority
Garrett Washington - Performance Pipelining Inc
Jesse Weiss - Schuylkill County Municipal Authority
Nathan Welker - Adamstown Borough
Charles Wilson - City of Easton STP
Densin Wilson - Capital Region Water
John Wilson - Inframark
Shahid Zaidi - Westfield Borough
Oleg Zonis - Camden County Municipal Utility Authority















































 
Kerry Bartley - University Area Joint Authority
Michael Bell - Arcadis
Lindsay Benko - Material Matters
Noelle Bennese - Material Matters
Jack Borden - Capital Region Water
Midori Bridges - Pittsburgh Water & Sewer Authority
Michael Brittenburg - Jacobs
Nicole Brown - Suburban Consulting Engineers Inc
Toby Butler - Sherwin Williams
Sam Cancilla - RedZone Robotics Inc
Sayedul Choudhury - Streams Tech Inc
Nicholas Colledge - Natrona Heights PA
Michael Clark - Mott MacDonald
Sarah Crawshaw - Borough of Carlisle
Andrew Crew - Gannett Fleming
Corey DeSimone - Hatfield Township Municipal Authority
Domenic DeSimone - Souderton Borough
Daren DiFonzo - Certified Health & Safety Services
Jeffrey Duke - Raftelis
Patrick Dunlap - Black & Veatch Corp
Nusaybah Estes - Philadelphia Water Department
Alan Flory - Iron Horse Environmental LLC
Alphonso Generette - Swatara Township Authority
Jeff Greenwood - Northampton Municipal Authority
Jacob Hawkins - Material Matters
Rusty Hesselschwardt - Art Coating Technology
Chris Holcomb - Ecoremedy LLC
Patrick Hoover - Patton PA
Sarah Hordern - Greenman-Pederson Inc
Braxton Hubner - Souderton Borough
Gene Lank II - Penn Township
Adam Lynn - Lehigh County Authority
Andrew Malmgren - Lancaster Area Sewer Authority
Tyler McCarthy - Souderton Borough
Christine McLain - Material Matters
Darby Miller - Blue Cypress Consulting LLC
Corey Meyers - DN Tanks
Charles Myers - Macungie PA
Shannon Parks - University of Pittsburgh
Nick Picozzi - Aqueous Vets
Ashley Reed - Greenman-Pederson
David Ritchie - DELCORA
Zach Runk - City of Lancaster
Rhiannon Sayles - Parametrix
Farshid Shoushtarian - Yokogawa Corporation of America
Rajveer Singh - Philadelphia Water Department
Ann Smith - Xylem Inc
Cody Snyder - Borough of Highspire
Mike Sturgill -
Trident Actuators
Christopher Toevs - Chester County Solid Waste Authority
Djordje Vilimanovic - Brown and Caldwell
Ross Volkwein - Wade Trim
Thanh Vu - CDM Smith
Trey Walton - Lancaster Area Sewer Authority
Jada Williams - Carnegie Mellon University
Ed Zalewski - Sherwood Logan & Associates

Allison Zechman - City of Lancaster
Daria Zwart - C.C. Johnson & Malhotra